Zakup ubrań z Chin

zakup w internecie

Od kilku lat zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, nieustającą popularnością cieszą się chińskie serwisy umożliwiające sprzedaż właściwie każdej kategorii produktów. Są to swego rodzaju internetowe supermarkety, które poza bardzo bogatym asortymentem oferują również o wiele niższe ceny.

Zakupy z chińskich stron mają swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Możemy tam dostać ubrania oryginalne i ciekawe, które zazwyczaj kosztują o wiele mniej niż w Polsce. Zdarzają się nawet osoby, które zamawiają w ten sposób suknie ślubne! Czy jest to jednak dobre i bezpieczne rozwiązanie? Ma ono swoje wady i zalety, zacznijmy od tych pozytywnych stron.
Przede wszystkim, w chińskich serwisach sprzedażowych znajdziemy całą masę tanich ubrań, które (przynajmniej na zdjęciu) wyglądają naprawdę dobrze. Różnorodność jest ogromna, przebierać możemy między kreacjami balowymi, ubraniami codziennymi czy kostiumami. Zakupy z Chin to naprawdę świetny sposób na skompletowanie halloweenowego lub karnawałowego przebrania. Kreacja w XIX-wiecznym, europejskim stylu? Nie ma sprawy! Nawet najbardziej wybredne osoby znajdą w tych miejscach modele, które przypadną im do gustu. Ceny w większości przypadków będą o wiele niższe niż w Polsce czy innych krajach europejskich, a przesyłka często jest darmowa lub wynosi niewiele więcej niż przesyłka pocztowa w Polsce. Mamy także dostęp do opinii innych użytkowników, którzy mogą podzielić się swoimi przemyśleniami lub wstawić zdjęcie otrzymanego produktu. Sam proces zakupu zwykle niewiele różni się od tego dokonywanego w polskim sklepie internetowym. Większość serwisów tego typu wprowadza także programy ochrony kupujących, dzięki którym w przypadku oszukania przez sprzedawcę lub zaginięcia paczki, środki pieniężne zwracane są kupującemu.
Jak widać, zakupy z Chin posiadają niewątpliwie wiele zalet, dotyczących głównie kwestii okołosprzedażowych. Mają również strony negatywne. Dość często zdarza się bowiem, że sprzedawane w takich serwisach ubrania znacznie różnią się od prezentujących je zdjęć. Mogą być wykonane z innego materiału lub nawet mieć trochę inny wzór czy kolor. Oczywistym jest, że ubrania prezentowane na modelkach w większości przypadków wyglądają inaczej niż na zwykłych konsumentach, jednak nie chodzi tutaj o różnice w układaniu się materiału, czy dopasowaniu, a możliwe do zauważenia przez każdego obiektywne różnice. Choć istnieje możliwość odesłania paczki do sprzedającego w celu zwrotu czy wymiany towaru, jest to proces dość drogi, trwający bardzo długo. Kolejnym problemem jest zalewająca strony sprzedażowe fala podróbek. Kupując ubrania na chińskich stronach możemy napotkać problem w postaci dopasowania odpowiedniego rozmiaru. Choć zwykle podawane są wymiary odpowiadające danemu rozmiarowi, nie zawsze odpowiadają one rzeczywistości. Ponadto, Azjaci są zwykle niżsi i drobniejsi od Europejczyków, przez co chińskie M niekoniecznie musi odpowiadać M europejskiemu. Zakupy z Chin są złym rozwiązaniem, jeśli liczycie na szybko dostarczoną paczkę. Choć w niektórych przypadkach paczki mogą trafić do nas już po 2 tygodniach, zdarzają się także sytuacje, kiedy ich droga trwa ponad miesiąc.
Na koniec kwestia właściwie najważniejsza, a mianowicie bezpieczeństwo ubrań czy obuwia, które na takich stronach zamawiamy. Oczywistym jest, że wiele produktów dostępnych w Europie produkowana jest w Chinach. Swoje fabryki mają tam nawet znane sieci, jednak aby wprowadzić swoje produkty do Europy muszą przestrzegać tutejszych standardów. Zamawiając towary bezpośrednio z Chin nie mamy żadnej gwarancji bezpieczeństwa tych produktów. Niektóre badania przeprowadzane na pochodzących z Chin ubraniach czy kosmetykach wykazują obecność szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych. Odzież to coś, co ma bezpośredni i ciągły kontakt z naszym ciałem, dlatego warto wybierać ubrania, co do których bezpieczeństwa mamy 100% pewności.
Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na zakup odzieży z Chin, czy nie, warto mieć świadomość korzyści i zagrożeń, jakie się z tym wiążą. W Internecie znaleźć możemy ponadto całą masę recenzji chińskiej odzieży i obuwia, z których również warto skorzystać przed zakupem.