Sposoby opłacania zamówień internetowych

Para płaci za zakupy w internecie

Wiele osób odczuwa duży lęk przed zakupami internetowymi. Część z nich obawia się, że ich pieniądze przepadną, inni martwią się czy przypadkiem z ich konta nie zniknie zbyt duża kwota. Na szczęście rynek zakupów przez Internet mocno rozwinął się przez ostatnich kilkanaście lat i w dużym stopniu jesteśmy w stanie uchronić się przed sytuacjami tego typu.

Istnieją różne rodzaje płatności internetowych. Wśród nich wyróżniamy ściąganie należności bezpośrednio z karty przypisanej do naszego konta, serwisy pośredniczące w przesyłaniu pieniędzy czy zwykłe przelewy bankowe. W wielu przypadkach płatności możemy dokonać również w sposób tradycyjny, za pomocą np. przelewu pocztowego.

Płatność kartą
Tego typu płatności popularne były jeszcze kilka lat temu, kiedy system przesyłania pieniędzy online nie był aż tak zaawansowany. Jest to niewątpliwie szybka metoda, obarczona jednak pewnym ryzykiem. Aby wykonać transakcję za pomocą karty, musimy bowiem podać nie tylko jej numer, ale także datę ważności, imię i nazwisko właściciela oraz numer CVV2/CVC2. Posiadanie tych danych umożliwia dokonanie płatności, jednak dokonując transakcji jednocześnie przekazujemy je innemu podmiotowi. Oczywiście, w większości przypadków nie grozi nam niebezpieczeństwo, jeśli jednak trafimy na nieuczciwy sklep lub zostanie on zaatakowany przez hakerów, nasze dane mogą wyciec i zostać wykorzystane. Aktualnie w większości przypadków jesteśmy w stanie skorzystać z innych rodzajów płatności, które nie są obarczone takim ryzykiem. Zazwyczaj tego typu opcja jest jedyną możliwością przy zakupach ze sklepów zagranicznych, które nie obsługują płatności poprzez polskie systemy płatności online czy banki.

Systemy płatności internetowych
W Polsce jest to bardzo popularna metoda płatności przez Internet, a do wyboru mamy kilku “operatorów” takich systemów. Forma ta pozwala na natychmiastowe wykonanie przelewu, co przyspiesza proces wysyłki. Zazwyczaj przy wyborze płatności w sklepie internetowym wystarczy kliknąć ikonę danego systemu, a następnie strona sama przekieruje nas najpierw na stronę pośrednika, a następnie do naszego banku. W tej sytuacji przelew wykonujemy na konto systemu płatności, a następnie on przekazuje je dalej. Teoretycznie może wydawać się to procesem dłuższym, jednak system rozpoznaje przeprowadzoną prawidłowo transakcję, dzięki czemu sprzedawca od razu dostaje informację o wpłacie.

Wirtualne portmonetki
Są to osobne konta w obsługujących je serwisach, dzięki którym płatności dokonujemy właśnie z takiego dodatkowego konta, a nie bezpośrednio ze swojego konta bankowego. Zasilamy je przelewami z naszego konta podstawowego, możemy także wypłacać z nich pieniądze, przewalutowywać itp. Jest to rozwiązanie o tyle bezpieczne, że na takim koncie możemy trzymać dowolną ilość pieniędzy, np. pokrywającą jedynie wartość planowanej transakcji. W razie ewentualnego ataku hakerskiego tracimy tylko to, co na takim koncie zgromadziliśmy, zamiast wszystkich pieniędzy z naszego podstawowego konta bankowego.

Przelewy bankowe
Jest to rozwiązanie również stosunkowo bezpieczne, jednak cała transakcja trwa dłużej. Decydując się na taką opcję samodzielnie musimy wykonać przelew na podane na stronie sklepu dane, uiszczając odpowiednią opłatę. Jest to tradycyjny przelew wykonany przez Internet, musimy więc liczyć się z dłuższym czasem księgowania, który może wynieść nawet kilka dni.

Przelew pocztowy
Opcja rzadko obecnie stosowana, ponieważ wymaga większego nakładu czasowego. Jeśli jednak nie posiadamy konta bankowego lub nie chcemy z niego korzystać, możemy udać się na pocztę i wypełnić odpowiednio formularz przelewu, a następnie w okienku kasowym uiścić kwotę przelewu oraz prowizję dla poczty. Jest to sposób bezpieczny, ale zdecydowanie czasochłonny.

Płatność przy odbiorze
Ostatnią opcją, choć nie zawsze dostępną, jest płatność pobraniowa. Oznacza to, że zamawiając produkt przez Internet nie płacimy za niego, a robimy to dopiero podczas odbioru naszego zamówienia. Eliminujemy w ten sposób ryzyko oszustwa ze strony sprzedawcy, ponieważ płacimy dopiero przy odbiorze paczki. Jest to jednak rozwiązanie zdecydowanie droższe - często nawet o kilkanaście złotych. Wyższa cena wynika zarówno z ryzyka, jakie ponosi sprzedawca (ktoś może nie odebrać przesyłki, której wysyłka została już opłacona), jak i opłat dla przewoźnika związanych z dodatkową usługą jaką jest przyjęcie i przekazanie płatności.

Opcji płatności za zakupy internetowe jest wiele, a ciągle pojawiają się nowe. Z pewnością każdy z nas znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Jak widać, nawet brak konta w banku nie jest problemem i nie zabiera nam możliwości kupowania w Sieci.