Jak dobrać rozmiar przez Internet?

Kobieta wśród zakupów

Jednym z ograniczeń zakupów odzieżowych online jest z pewnością dobór odpowiedniego rozmiaru. O ile w sklepach stacjonarnych dostępne są przymierzalnie i bez problemu możemy przymierzyć wybrany przez nas model odzieży czy obuwia, o tyle wielu z nas nie chce kupować “w ciemno”. Są jednak sposoby, aby ograniczyć ryzyko związane z nabyciem produktów w nieodpowiednich rozmiarach.

W zależności od tego, co zamierzamy zamówić przez Internet, ryzyko wybrania złego rozmiaru jest różne. O wiele łatwiej jest odpowiednio oszacować rozmiar np. bluzki niż butów na wysokim obcasie. Nie ułatwiają nam tego również producenci odzieży, których rozmiarówki znacznie się różnią. Często nawet w asortymencie tego samego producenta poszczególne ubrania różnią się wymiarami, mimo że oznaczane są tym samym rozmiarem.

Buty
Obuwie to zdecydowanie jeden z trudniejszych do dobrania elementów garderoby. W grę wchodzi tutaj bowiem nie tylko sama długość stopy, ale także wysokość podbicia czy indywidualne preferencje. Najłatwiej jest przy zakupie prostego obuwia typu trampki lub klapki, najtrudniej natomiast będzie dobrać buty na wysokim obcasie.
Podstawą w doborze obuwia jest określenie długości stopy. Na stronie sklepu internetowego, gdzie zamierzamy zakupić buty z pewnością znajdziemy tabelkę rozmiarów lub też indywidualne informacje dotyczące każdej pary. Interesuje nas długość wkładki, która powinna wynosić ok. 0,5-1 cm więcej niż długość naszej stopy.
Jak natomiast zmierzyć długość stopy? Wystarczy stanąć na kartce papieru i obrysować jej kształt, a następnie zmierzyć linijką lub centymetrem. W zależności od tego jak zamierzamy użytkować obuwie, w przypadku np. sandałów lepiej zmierzyć gołą stopę, natomiast jeśli chodzi o obuwie górskie, pomiarów dokonujmy w skarpetach, które zamierzamy zakładać na wędrówki. Warto pamiętać, że rozmiar stopy może nieco różnić się rano i wieczorem.
Jeśli mamy już buty tego samego typu, możemy także sprawdzić jaka jest długość ich wkładki i na tej podstawie dokonać zakupu.
Niestety, osoby o tęższych stopach lub niestandardowym podbiciu mogą mieć problem z doborem odpowiedniego rozmiaru. W takich przypadkach trudno oszacować na podstawie samego zdjęcia czy dany model będzie pasował, możemy jednak wspierać się ocenami i opiniami innych konsumentów. Niektóre sklepy udostępniają także dane dotyczące np. wysokości podbicia, dzięki czemu od razu wiemy, które modele będą odpowiednie do kształtu naszej stopy.

Odzież
W kwestii wyboru spodni, bluzek czy sukienek sytuacja wygląda podobnie. Przede wszystkim pomocą przy wyborze odpowiedniego rozmiaru będzie informacja od producenta o wymiarach danego produktu lub ogólna tabela rozmiarów. Dobrze jest wybierać sklepy, które podają jak najwięcej wymiarów, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko złego wyboru. Jeśli więc przy bluzce podana została jedynie długość rękawa i szerokość, lepiej odpuścić i wybrać taką, gdzie mamy informacje nt. długości całej bluzki, wewnętrznej i zewnętrznej strony rękawa, szerokości w danym punkcie itp.
Trzeba zwrócić uwagę na to, że niektóre wymiary szerokości podawane są podwójnie (przód i tył razem), natomiast inne pojedynczo. Aby dobrać swój rozmiar, możemy zmierzyć swoje ciało, łatwo jednak tutaj o pomyłkę. Dlatego też jeśli dysponujemy innym ubraniem tego typu, które jest dla nas odpowiednie, może nam ono posłużyć do dobrania kolejnego. Tak więc przy kupowaniu bluzek, koszul i koszulek kierować należy się szerokością (w biuście/klatce piersiowej, w pasie), długością rękawów (wewnętrzną i zewnętrzną), długością całej bluzki. Wybierając spodnie zwracamy uwagę na szerokość w pasie i długość nogawek. Przy sukienkach należy mierzyć szerokość w biuście, talii, długość rękawów czy długość całej sukienki.

Bielizna

O ile w przypadku dolnych części bielizny takich jak majtki, skarpety czy rajstopy wybór jest dość łatwy, ponieważ powszechnie stosuje się rozciągliwe materiały oraz gumki, o tyle największy problem stanowi dobór biustonosza. W praktyce nie jest to jednak wcale nic trudnego. Pomiar taki przeprowadzamy w dwóch miejscach, aby ustalić szerokość pod biustem oraz w biuście. Wystarczy zmierzyć swoje obwody centrymetrem krawieckim, trzymając go dość luźno (nie ściskamy się nim, ale powinien utrzymywać się w miejscu). Otrzymane w ten sposób wyniki dobrze jest pomniejszyć o 2-3 cm a nastepnie należy porównać je z tabelą rozmiarów producenta. Warto pamiętać, że w zależności od szerokości pod biustem, zmianie ulega literowe oznaczenie miseczki, np. przy obwodzie pod biustem 70, szerokość w biuście wynosząca 83 może być rozmiarem 70B. Jeśli jednak nasz wymiar pod biustem to 65 przy takiej samej szerokości w biuście nosimy już rozmiar 65D. Dlatego też sama wielkość miseczki nic nie znaczy, jeśli nie znamy dokładnie swojego wymiaru pod biustem.

Jak więc widać, choć w dużej mierze jesteśmy w stanie określić odpowiedni dla nas rozmiar na podstawie wymiarów podanych na stronie sklepu, nie zawsze uda nam się to zrobić idealnie. Warto więc korzystać z komentarzy innych klientów, a jeśli nie trafiliście z rozmiarem, zawsze możecie towary zwrócić. Więcej na ten temat w podstronie dotyczącej praw konsumenta.