Zakupy internetowe bez konta w banku

kobieta leży wśród zakupów internetowych

Coraz więcej spraw przenosimy do świata wirtualnego. Wiele osób zrezygnowało już z używania materialnych pieniędzy, realizując płatności za pomocą przelewów internetowych, karty, a nawet telefonu. Wydawać by się mogło, że zakupy przez Internet wymagają od nas posiadania pieniędzy wirtualnych, jednak nic bardziej mylnego. Możemy z nich korzystać nawet jeśli nie posiadamy konta w banku.

Istnieją dwie metody płatności dla osób, które nie mogą lub nie chcą realizować płatności internetowych. Nie są one, co prawda, najwygodniejsze ani najtańsze, jednak dają możliwość kupowania w Sieci każdemu z nas.
Pierwsza metoda to bardzo popularny niegdyś przelew pocztowy. Choć zwykle korzysta się z niego w celu opłacenia rachunków itp., możemy również zapłacić z jego pomocą za zakupy internetowe. Podczas dokonywania zamówienia w sklepie internetowym należy poszukać opcji przelewu pocztowego i zaznaczyć ją jako preferowaną. Po dokonaniu zamówienia powinniśmy otrzymać dane do przelewu, które możemy przepisać na specjalny formularz. Często istnieje również możliwość pobrania wypełnionego formularza, który wystarczy tylko wydrukować i zanieść na pocztę. Musimy jednak pamiętać, że zostanie tam pobrana prowizja od transkacji, dlatego też finalny koszt naszego zamówienia będzie większy.
Drugą opcją, która jest zdecydowanie wygodniejsza niż wizyty w placówce pocztowej jest zamówienie z możliwością płatności pobraniowej. Oznacza to, że zamówienie opłacamy dopiero w momencie jego odebrania, przekazując pieniądze osobie, która dostarcza nam paczkę. Jest to opcja bezpieczniejsza niż płatność z góry, ponieważ pieniądze przekazujemy dopiero w chwili otrzymania zamówienia. Nie zabiera ona więcej czasu ani nie wymaga dodatkowego wysiłku, jednak jest o kilka/kilkanaście złotych droższa niż inne możliwości dostawy, dlatego musimy liczyć się z tym, że ostateczna cena naszego zamówienia będzie zdecydowanie wyższa. Wyższy koszt dostawy wynika z faktu, że sprzedawca wysyłając towar bez zapłaty ryzykuje, iż nie zostanie on odebrany i opłacony, podczas gdy firma dostarczająca paczkę pobiera za to opłatę. Zobowiązanie dostawcy zamówienia do odebrania i przekazania pieniędzy również wpływa na zwiększenie kosztów dostawcy przy przesyłkach pobraniowych.
Ostatnią, dość intuicyjną opcją, jest poproszenie znajomej nam osoby posiadającej konto w banku o opłacenie naszego zamówienia i zwrócenie jej należności w gotówce. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku zakupów okazyjnych, jeśli jednak zamierzacie częściej kupować przez Internet, warto wybrać inny sposób płatności.

Jak widać, zakupy w Sieci bez konta bankowego nie są niemożliwe, choć mogą być dla nas mniej wygodne, a także droższe. Warto pamiętać, że przedstawione opcje płatności nie zawsze są dostępne, dlatego lepiej sprawdzić czy dany sklep przewiduje taką możliwość jeszcze przed rozpoczęciem zakupów.